Město a zeleň: veřejné přednášky II.

Město a zeleň: veřejné přednášky II.

Podvečer s přednáškami pedagogů Petra Hrůši, Daniela Matějky a Víta Kašpara. Od 17 hodin v MAPPA Za výlohou.

Dva podvečery s přednáškami urbanistů, krajinářských architektů a geografů k tématu „Město a zeleň“ se konají v rámci studentského workshopu „Navrhni kus Ostravy“. Akce jsou určené nejen studentům, ale i veřejnosti.

V pátek 13. září od 17 hodin se představí hosté s těmito tématy:

🟩 Petr Hrůša: Komponovaná krajina a město / anamnestické rozvzpomínání („arché a ure“)
Na místo urbanistického chaosu je zde zásadní „arché“ pro Věc a „ure“ pro Místo a na ně anamnestické rozvzpomínání a to jsou odkazy na ideje spravedlnosti a řádu. Zde je možná radikální proměna městského urbanismu s krajinou ve smyslu principu urbanistické stejně jako politické kultury. Co jsou prameny urbanistického a politického myšlení ve smyslu „polis“; v něm se město a krajina ukazuje v paměti vstřícném prostoru a totiž jako významné architektonické a urbanistické i umělecké dílo - v uchopitelné harmonické formě. Touto formou dosahujeme toho, co způsobuje „jinobytí“ k našemu běžnému bytí. Architektura tak recipuje v urbanisticky daných ohniscích – architektonických bodech tomu určených.

🟩 Daniel Matějka: Krajina postindustriálního města
Jaká jsou specifika v plánování zelené infrastruktury měst, která procházejí transformací po těžbě nebo těžkém průmyslu? V čem spočívá jejich potenciál a přednosti? S jakými nástrahami je nutné počítat? Na konkrétních příkladech si představíme vhodné přístupy k plánování i principy navrhování konkrétních opatření.

🟩 Vít Kašpar: Čím přispívá obor fyzické geografie k poznání, plánování a rozvoji města a příměstské krajiny?

.....

o našich hostech:

Prof. Ing. arch. Petr Hrůša
Vystudoval fakultu architektury VUT v Brně. Založil ateliér Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o. a působí také na VŠB – TU Ostrava jako vedoucí Katedry architektury Fakulty stavební. Je členem řady odborných institucí a organizací - Vědecké rady Fakulty stavební VUT v Brně, Spolku výtvarných umělců Mánes, Památkové pracovní skupiny Odboru památkové péče Magistrátu města Brna.

Ing. Daniel Matějka
Krajinářský architekt působí na Mendelově univerzitě, Ústavu plánování krajiny / Atelier per partes. Dlouhodobě se zabývá postindustriální krajinou a plánováním rozvoje degradovaných území. Je vyučujícím ateliérových předmětů na Mendelově univerzitě, kde se věnuje také interpretaci hodnot krajiny. Je zakladatelem Atelieru per partes s širokým spektrem projekce v oblasti krajinářské architektury.

Mgr. Vít Kašpar, Ph.D.
Fyzický geograf a krajinný ekolog působí na Ostravské univerzitě, katedře fyzické geografie a geoekologie. Ve svém výzkumu se primárně věnuje modelování environmentálních procesů, a to zejména schopnosti zeleně modifikovat dopady měnícího se klimatu na místní prostředí. V širším záběru se ale zaobírá i dalšími ekosystémovými službami, které člověku vegetace poskytuje, a jejich kvantifikací pomocí metod dálkové průzkumu Země.